Business and Financial Analyst

Крайний срок: 28 Апрель 2024

Условия контракта: Постоянный

Категория: Исследование/Анализ данных

Тип вакансии: Полная ставка

Местонахождение: Ереван

Описание работы

Digitain is looking for an experienced, qualified and passionate Business and Financial Analyst to join our team.

Обязанности

  • Gather and analyze financial data
  • Determine standard costs and investigate variances with actual costs
  • Prepare detailed reports, both periodically and ad-hoc
  • Help management make important decisions based on costs and benefits (e.g. investments, market growth, pricing changes)
  • Create and manage budgets, and monitor spending
  • Conduct audits on financial processes and transactions
  • Monitor changes in processes or methods to calculate effects on overall costs
  • Estimate product costs for existing and new products
  • Forecast and analyze costs of processes, labor and inventory
  • Suggest cost-reducing or profitable solutions
  • Conduct market research to support future business planning

Требования

  • Graduate degree in Finance, Mathematics or another relevant field
  • Advanced practical knowledge of MS Excel, Power BI and SQL is a must
  • Advanced knowledge of Russian and English languages
  • Proven experience as an analyst, cost specialist or similar role
  • Experience in data, operational and financial analysis
  • Strong analytical skills
  • Great attention to detail
  • Good communication aptitude

Требуемый уровень кандидата: Средний уровень

Дополнительная информация

Подай заявку через staff.am и отслеживай весь процесс онлайн․

Профессиональные навыки

MS Excel

SQL

Power BI

Знание русского и английского языка

Личные навыки

Внимательный

Целеустремленный

Аналитические навыки

Логическое мышление

Стратегическое мышление

Управление данными

Поделитесь этой вакансией в соцсетях.

Фотогалерея

Привилегии для сотрудников

Бесплатные курсы языков
Медицинская страховка
Тимбилдинг и корпоративные мероприятия
Бесплатный чай, кофе и напитки
Онлайн и местные тренинги
Оплачиваемые выходные
Бонусы, основанные на показателях компании
Программа направления персонала
Игровая зона либо другие развлечения
Скидки и льготы для сотрудников