Специалист по IoT-M2M и беспроводным продуктам

По эл. почте

Крайний срок: 02 Май 2024

Условия контракта: Постоянный

Категория: Управление продуктами/проектами

The IoT/M2M and Wireless Products Specialist is supporting in product management and development processes handling basic tasks assigned. IoT/M2M and Wireless Products Specialist works with IoT/M2M product/service/tariff groups and related market segment.

Обязанности

  • Track and keep records on targeted products/services/tariffs;
  • Follow on the trends of targeted data products /services /tariffs;
  • Alarm in case of major changes in the behavior of the targeted product/service/tariff;
  • Come up with data product/services/tariffs related proposals and support product development team while developing annual strategy;
  • Make calculations of prices;
  • Provide weekly quantitative reports for assigned data products/services/tariffs.

Требования

  • Bachelors’ degree in business related or technical related fields;
  • High GPA in mathematics;
  • Basic knowledge in marketing;
  • A vision of Armenian market and customer behavior;
  • Good knowledge of statistics;
  • Knowledge of M2M/IoT and Wi-Fi technology and principles
  • Computer skills: MS Office, Internet;
  • Good skills of English, Armenian, Russian languages;
  • Communication and negotiation skills;
  • Good analytical skills;
  • Team-building and conflict-resolution skills;
  • Business acumen;
  • Problem solving.

Требуемый уровень кандидата: Средний уровень

Բոլոր հետաքրքրված թեկնածուները կարող են դիմել հետևյալ հղումով՝ https://www.mts.am/about-us/Career/Jobs-and-Announcements/Vacancies

Վիվա-ՄՏՍ-ը երաշխավորում է դիմորդների ընտրության արդար և թափանցիկ գործընթացն առանց որևէ տարիքային, ռասայական, գենդերային խտրականության՝ անկախ ֆիզիկական կարողությունների սահմանափակումից կամ սոցիալ-քաղաքական դիրքորոշումից:

Личные навыки

Творческое мышление

Способность работать в команде

Контакты

Веб-сайт http://www.mts.am

Телефон: (060) 771-111, (093) 568-777

Найти Viva-MTS (MTS Armenia CJSC) в социальных сетях