Digital Analytics Specialist

Крайний срок: 30 Июнь 2024

Условия контракта: Постоянный

Категория: Маркетинг/Реклама

We are seeking a Digital Analytics Specialist to support our digital marketing and development teams. The ideal candidate will have a strong background in data analysis, a deep understanding of digital marketing metrics, and the ability to translate data into actionable insights.

Обязанности

  • Implement and manage digital analytics tools;
  • Ensure accurate tracking and reporting of digital marketing activities across all channels;
  • Monitor and analyze website traffic, user behavior, and engagement metrics;
  • Evaluate the performance of digital marketing campaigns, including SEO, PPC, email marketing, and social media;
  • Create comprehensive reports and dashboards to communicate findings to stakeholders.

Требования

  • Bachelor’s degree in Marketing, Business, Data Science, or a related field;
  • 3-5 years of experience in digital analytics, data analysis, or a related role;
  • Proficient in digital analytics tools (e.g., Google Analytics, Adobe Analytics).
  • Strong knowledge of data visualization tools;
  • Strong analytical and quantitative skills with the ability to interpret data and generate insights.

Требуемый уровень кандидата: Не определено

Please note that only shortlisted candidates will be contacted for an interview.

Профессиональные навыки

Цифровая аналитика

Привилегии для сотрудников

Ежегодный пересмотр зарплаты
Тимбилдинг и корпоративные мероприятия
Бесплатная парковка
Медицинское страхование для семьи
Бизнес-путешествия
Отпуск по уходу за ребенком

Контакты

Веб-сайт https://www.softland.ai/

Адрес: 78/2 Azatamartikner Avenue, Ереван, Армения

Найти SoftLand LLC в социальных сетях