Intern/Associate to Transfer pricing team

Отклик по эл. почте

Крайний срок: 23 Май 2024

Условия контракта: Постоянный

Категория: Бухгалтерия/ Отчетность/Касса

Тип вакансии: Временный контракт

Местонахождение: Ереван

Описание работы

As an Intern/Trainee, you'll work as part of a team of problem solvers, helping to solve complex business issues from strategy to execution.

Обязанности

  • Assist in technical analyses related to transfer pricing, including industry analysis, company analysis and comparability analysis (benchmarking studies);
  • Effectively apply economic/finance knowledge to transfer pricing projects, for example, application of standard statistical techniques, financial ratios and data classification;
  • Work with accounting and financial data, analyze and perform financial adjustment calculation;
  • Develop understanding of basic Transfer Pricing concepts and apply them in everyday work;
  • Assist in administrative matters of the team, including translation of documents.

Требования

  • University graduate 2022 or 2023 (preferably degree in tax, economics, accounting, finance, mathematics, IT);
  • Fluency in English and Russian (both verbal and written);
  • Extensive computer skills (Excel, PowerPoint, Word);
  • Ability to work as part of a team;
  • Readiness for full-time work;
  • Good analytical skills;
  • Ability to learn.

Требуемый уровень кандидата: Джуниор

Дополнительная информация

Подай заявку через staff.am и отслеживай весь процесс онлайн․

Профессиональные навыки

Финансовый анализ

Налоговое законодательство РА

Личные навыки

Позитивное отношение

Управление временем

Поделитесь этой вакансией в соцсетях.

Фотогалерея

Привилегии для сотрудников

Годовой бонус
Ежегодный пересмотр зарплаты
Бесплатные курсы языков
Медицинская страховка
Тимбилдинг и корпоративные мероприятия
Гибкий график
Бесплатный чай, кофе и напитки
Онлайн и местные тренинги
Подарки по случаю рождения ребенка
Оплачиваемые выходные
Культура деления знаниями
Возмещение расходов обучения и сертификации
Возмещение расходов на образование
Регулярный пересмотр зарплаты
Возмещение расходов сертификации
Гибкий график работы