Lawyer

Крайний срок: 02 Июнь 2024

Условия контракта: Постоянный

Категория: Правовой

Digitain is looking for a Lawyer to join its Legal division.

Обязанности

  • Perform legal research and provide legal advisory on different issues, consult and handle corporate legal processes
  • Work closely with the staff to prepare comprehensive briefs on everyday cases
  • Provide legal advice and support to legal issues, manage legal process
  • Participate in interpretation of legal issues and assistance in contract related disputes/ claims resolution process
  • Represent the Company in state authorities
  • Draft, review and negotiate contracts and other documents with customers, suppliers and other business partners
  • Prepare answers to complaints regarding the Company's customers and partners
  • Maintain documentation flow and reports in compliance with internal rules of legal department
  • Participate in design and oversee the company’s policy and position on legal matters
  • Analyze and identify legal risks and implications
  • Protect the company against legal risks and violations
  • Prepare and present reports
  • Research and analyze Armenian and international legislation
  • Perform other legal activities when required

Требования

  • BA/Master’s in law
  • At least 5 years of professional experience in a law firm or as an in-house legal adviser in a commercial organization
  • Good knowledge of RA Civil, Labor, and Administrative legislation
  • Strong emphasis on Corporate Law, Contracts, and IP Law
  • Advanced knowledge of Armenian, Russian, and English languages
  • Accurate, detail-oriented personality, ability to meet deadlines
  • Excellent computer skills in MS Office
  • Excellent communication and negotiation skills
  • Strong time management skills
  • Analytical thinking and problem-solving skills
  • Interpersonal skills, ability to develop effective working relations with colleagues
  • High sense of responsibility and ability to work under pressure
  • Strong interpersonal and communication skills

Требуемый уровень кандидата: Старший

Подай заявку через staff.am и отслеживай весь процесс онлайн․

Профессиональные навыки

Гражданский кодекс РА

Корпоративное право

Трудовое законодательство РА

MS Office

Административное право

Знание русского и английского языка

Личные навыки

Переговорные навыки

Управление временем

Решение проблем

Внимательный

Аналитические навыки

Ответственность

Коммуникационные навыки

Вы можете подать заявку на эту вакансию, следуя процедуре подачи заявки.

Процедура подачи заявок

Qualified candidates are welcome to apply for the job by following this link.

Фотогалерея

Привилегии для сотрудников

Бесплатные курсы языков
Медицинская страховка
Тимбилдинг и корпоративные мероприятия
Бесплатный чай, кофе и напитки
Онлайн и местные тренинги
Оплачиваемые выходные
Бонусы, основанные на показателях компании
Программа направления персонала
Игровая зона либо другие развлечения
Скидки и льготы для сотрудников
Массаж

Контакты

Веб-сайт http://www.digitain.com

Найти Digitain в социальных сетях