Online Marketing Manager position

По эл. почте

Крайний срок: 28 Июль 2024

Условия контракта: Постоянный

Категория: Маркетинг/Реклама

We are looking for an Online Marketing Manager to lead our growing team. This is a full-time job that requires working from our office in Yerevan. The role is responsible for developing, implementing, and executing strategic marketing plans for an entire organization. FLUENT ENGLISH IS A MUST.

Обязанности

  • Develop SEO strategies and tactics to drive qualified traffic.
  • Deploy successful marketing campaigns and own their implementation from ideation to execution.
  • Experiment with a variety of organic and paid acquisition channels like content creation, content curation, pay per click campaigns, event management, publicity, social media, lead generation campaigns, copywriting, performance analysis.
  • Produce valuable and engaging content for our websites and social media pages, execute content and SEO optimization based on keyword research and market analysis.
  • Prepare and monitor the marketing budget on a quarterly and annual basis and allocate funds wisely.
  • Oversee and approve marketing materials.
  • Measure and report on the performance of marketing campaigns, gain insight and assess against goals.
  • Analyze consumer behavior and adjust advertising campaigns accordingly.

Требования

  • FLUENT ENGLISH
  • Demonstrable experience in marketing together with the potential and attitude required to learn
  • Proven experience in identifying target audiences and in creatively devising and leading across channels marketing campaigns that engage, educate, and motivate
  • Solid knowledge of website analytics tools (e.g., Google Analytics)
  • Numerically literate, comfortable working with numbers, making sense of metrics and processing figures with spreadsheets
  • A sense of aesthetics and a love for great copy and witty communication
  • Up to date with the latest trends and best practices in online marketing and measurement
  • BSc/MSc degree in Marketing or related field is preferred

Требуемый уровень кандидата: Старший

Зарплата: От 600000 AMD На руки в месяц

Benefits will be applied after 90 days of probation of work, including 5 paid holidays, health insurance, annual salary review, etc.

Working Hours:

13:00 – 22:00, including two 15-minutes coffee breaks (on company), and a half an hour lunch.

Профессиональные навыки

SEO

Google analytics

Социальные медиа

Привилегии для сотрудников

Годовой бонус
Ежегодный пересмотр зарплаты
Медицинская страховка
Тимбилдинг и корпоративные мероприятия
Тренинг/обучение за рубежом
Гибкий график
Бесплатный чай, кофе и напитки
Подарки по случаю рождения ребенка
Бесплатная парковка
Оплачиваемые выходные
Система вознаграждений
Регулярный пересмотр зарплаты
Бонусы, основанные на показателях компании
Специальные выходные
Программа направления персонала

Контакты

Веб-сайт https://www.logixsoftware.com/

Телефон: +37441858286

Адрес: 13/4 Davit Anhaght Street, Ереван, Армения

Найти Trucking Zone в социальных сетях