PR Manager

По эл. почте

Крайний срок: 12 Июль 2024

Условия контракта: Постоянный

Категория: Коммуникация/Журналистика/PR

Ինեկոբանկը փնտրում է բանիմաց և փորձառու Հասարակայնության հետ կապերի ղեկավարի, ով կմիանա մեր դինամիկ զարգացող թիմին և պատասխանատու կլինի հանրային կապերի ռազմավարությունների մշակման և իրականացման համար, ինչը կնպաստի Բանկի բարի համբավի և բրենդի իրազեկվածության բարձրացմանը և կխթանի դրական հարաբերությունները լրատվամիջոցների, հաճախորդների և հասարակության հետ: Հասարակայնության հետ կապերի ղեկավարը սերտորեն համագործակցելու է մարքեթինգի թիմի, արտաքին գործակալությունների և բանկի այլ շահագրգիռ կողմերի հետ` ապահովելով արդյունավետ հաղորդակցություն:

Обязанности

Public Relations Strategy

  • Develop and implement comprehensive public relations strategies to enhance the bank's reputation and brand image
    Align PR strategies with the overall business goals and marketing objectives of Inecobank
  • Identify opportunities for media coverage and proactively pitch stories to relevant media outlets

Media Relations

  • Build and maintain strong relationships with journalists, bloggers, and influencers
  • Serve as the primary point of contact for all media inquiries and requests
  • Prepare and distribute press releases, media kits, and other PR materials

Crisis Management

  • Develop and implement crisis communication plans to protect the bank’s reputation during emergencies or adverse situations
  • Act as a spokesperson during crisis events and manage communication with media and stakeholders
  • Monitor and respond to potential PR crises in real-time

Content Development

  • Create compelling and engaging content for press releases, speeches, articles, and social media posts
  • Collaborate with the marketing communications team to ensure consistency in messaging and branding
  • Oversee the production of PR-related content, including videos, infographics, and promotional materials

Event Management

  • Plan and execute PR events, including press conferences, media briefings, product launches, and community outreach programs
  • Coordinate with internal and external stakeholders to ensure successful event execution
  • Evaluate the effectiveness of events and provide recommendations for improvement

Monitoring and Reporting

  • Monitor media coverage and provide regular reports on PR activities and outcomes
  • Analyze the impact of PR campaigns and adjust strategies based on performance metrics
  • Maintain a PR database and track interactions with media and influencers

Требования

  • Բարձրագույն կրթություն հանրային կապերի, հաղորդակցության, լրագրության, մարքեթինգի կամ հարակից ոլորտում: Մագիստրոսի աստիճանը ցանկալի է
  • Առնվազն 5 տարվա փորձ հանրային կապերի ոլորտում, ֆինանսաբանկային ոլորտում փորձը ցանկալի է

Գործարար որակներ և անձնային հատկանիշներ.

  • Ուժեղ ռազմավարական մտածողություն, պլանավորման և նախագծային կառավարման հմտություններ
  • Գերազանց գրավոր և բանավոր հաղորդակցման հմտություններ
  • Ճգնաժամային կառավարման հմտություններ
  • Համագործակցային մտածողություն և թիմայնություն
  • Վերլուծական հմտություններ
  • Մանրուքների նկատմամբ ուշադրություն
  • Ստեղծագործական և նորարարական մտածողություն
  • Արդյունքներին ուղղված և կատարողականով առաջնորդվող

Требуемый уровень кандидата: Старший

Հետաքրքրված անձինք դիմելու համար կարող են սեղմել «Դիմել» կոճակը և լրացնել դիմում-հայտը մինչև հուլիսի 11-ը։

Профессиональные навыки

MS Windows, MS Office

Привилегии для сотрудников

Годовой бонус
Ежегодный пересмотр зарплаты
Бесплатные курсы языков
Медицинская страховка
Тимбилдинг и корпоративные мероприятия
Тренинг/обучение за рубежом
Онлайн и местные тренинги
Оплачиваемые выходные
Культура деления знаниями
Регулярный пересмотр зарплаты
Бонусы, основанные на показателях компании
Специальные выходные
13-ая зарплата
Бизнес-путешествия
Возмещение расходов обучения и сертификации
Сообщество и личное развитие
Скидки и льготы для сотрудников
Программа направления персонала
Отпуск по уходу за ребенком
Подарки на праздники
Участие в спортивных и интеллектуальных играх
Возмещение расходов на профессиональное развитие