Data Analyst

По эл. почте

Крайний срок: 27 Апрель 2024

Условия контракта: Контракт

Категория: Исследование/Анализ данных

Тип вакансии: Временный контракт

We are looking for a junior/mid level Data Analyst with MS Power BI and Excel knowledge, who will be responsible for creating and modifying Power BI dashboards, performing ad-hoc analyses and data quality checks.

Обязанности

  • Interpret data, analyze results using statistical techniques and provide ongoing reports;
  • Develop and implement databases, data collection systems, data analytics and other strategies that optimize statistical efficiency and quality;
  • Aggregate data from different sources using API-s;
  • Define KPI-s to express important aspects of the business unit;
  • Build and maintain automated reports and dashboards with the help of Power BI;
  • Perform data quality checks, testing report accuracy and reliability.

Требования

  • A Bachelor’s Degree in Computer Science or related field;
  • Knowledge of the basics of statistics and probability;
  • Understanding of business KPI-s and metrics;
  • Experience in data integration, data warehouse, big-data-related initiatives, development and implementation;
  • General understand of data modeling techniques and normalization;
  • Experience with data integration tools;
  • At least 1 years of experience with Power BI, DAX, MS Excel;
  • Basic knowledge of python: ability to work with Pandas, Numpy;
  • General knowledge of API-s: experience with python Request library will be a plus.

Требуемый уровень кандидата: Джуниор

All professionals are kindly asked to send their CVs in English to the email career@aab.am. Please mention “Data Analyst” in the subject line of the email.

Профессиональные навыки

ArmSoft бухгалтерская программа

MS Windows, MS Office

Power BI

Личные навыки

Управление временем

Гибкость

Внимательный

Аналитические навыки

Ինչպես գտնել աշխատանք 1 click-ով. AAB Construction ՄՌ Ղեկավար Հասմիկ Կեսոյանը staff.am նոր գործիքակազմի մասին

AAB Construction ՄՌ Ղեկավար Հասմիկ Կեսոյանը պատմում է՝

  • ինչպես են կիրառում staff.am օնլայն դիմումների կառավարման համակարգը համապատասխան մասնագետների հավաքագրման համար,
  • ինչ քայլեր է ձեռնարկում AAB Construction ընկերությունը լավագույն մասնագետների ներգրավման համար,
  • ինչքանով է կարևորվում հետադարձ կապը թեկնածուների հետ։

Просмотреть больше

Просмотреть меньше

Фотогалерея

Привилегии для сотрудников

Годовой бонус
Ежегодный пересмотр зарплаты
Тимбилдинг и корпоративные мероприятия
Бесплатный чай, кофе и напитки
Онлайн и местные тренинги
Оплачиваемые выходные
Регулярный пересмотр зарплаты

Контакты

Веб-сайт http://www.aabconstruction.com/

Телефон: +37444755570

Адрес: 14 39th Street, Ереван, Армения

Найти AAB Construction в социальных сетях