Fraud Analyst

Крайний срок: 28 Апрель 2024

Условия контракта: Постоянный

Категория: Исследование/Анализ данных

Digitain is looking for a Fraud Analyst to join our growing team and work on complex data.

Обязанности

  • Observe customer transactions to identify fraudulent activity such as account takeover, friendly fraud, theft, and similar other risks
  • Monitor constantly customer and transactional records to identify unauthorized transactions and fraudulent accounts
  • Maintain fraud analysis models to improve the efficiency and effectiveness of company systems
  • Ensure confidentiality of all information collected during the investigation
  • Determine existing fraud trends by analyzing accounts and transaction patterns
  • Recommend anti-fraud processes for changing transaction patterns and trends
  • Keeping track of what is going on, handling information from various sources
  • To be able to conduct research, leverage data, and monitor activity
  • Other tasks by request

Требования

  • Bachelor’s degree in mathematics, Economics, Data Analysis, or Data Science
  • Advanced level of Probability theories and Statistics
  • Advanced practical knowledge of MS Excel, Power BI, and SQL is a must
  • Advanced knowledge of English and Armenian languages, Russian is a plus
  • To be familiar with all products and games of the Company
  • Attention to details
  • Problem-solving skills
  • Strong analytical skills
  • Comfortable with a large data set
  • Hard-working, open-minded, motivated, problem-solving
  • A willingness to acquire new knowledge
  • Ability to manage multiple priorities, and assess and adjust quickly to changing priorities

Требуемый уровень кандидата: Средний уровень

Подай заявку через staff.am и отслеживай весь процесс онлайн․

Профессиональные навыки

MS Excel

SQL

Power BI

Личные навыки

Возможности работать независимо

Аналитические навыки

Multitasking

Вы можете подать заявку на эту вакансию, следуя процедуре подачи заявки.

Процедура подачи заявок

Qualified candidates are welcome to apply for the job by following this link.
Only shortlisted candidates will be contacted for an interview.

Фотогалерея

Привилегии для сотрудников

Бесплатные курсы языков
Медицинская страховка
Тимбилдинг и корпоративные мероприятия
Бесплатный чай, кофе и напитки
Онлайн и местные тренинги
Оплачиваемые выходные
Бонусы, основанные на показателях компании
Программа направления персонала
Игровая зона либо другие развлечения
Скидки и льготы для сотрудников
Массаж

Контакты

Веб-сайт http://www.digitain.com

Найти Digitain в социальных сетях